Sektörel Haberler

Sitemiz tüm firmaların kolayca kaynaklarımızdan faydalanabileceği, özenle hazırlanmış profesyonel bir firma rehberi sitesidir. Sitemiz içerisindeki tüm şirketler tanıtım ve kaynak gösterme amaçlı yayınlanmaktadır.

Fon yöneticileri uyarıyor

18 Eylül 2017, 17:5 - 2508

Hem siyasi hem ekonomik göstergeler FED’i faiz artırımından uzaklaştırırken, tarihinin en pahalı seviyelerine ulaşan hisse senedi ve tahvil piyasaları için ‘balon’ uyarısı yapılıyor.


 


2017'nin bitimine üç ay kala küresel bazda dolar fiyatlarının hareketli olacağı bir döneme giriyoruz. Yılbaşından bu yana baskı altında olan dolar, bu haftaki ABD Merkez Bankası (FED) toplantısıyla yönünü bulmaya çalışacak. Merakla beklenen eylül toplantısında faiz artırımının gerçekleşme ihtimali oldukça zayıf görünüyor. Ancak FED'in açıklaması beklenen faiz kararı kadar vereceği politika mesajları da çok önemseniyor.
Son dönemde yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler FED kararlarına ilişkin belirsizliği oldukça artırdı. Sözcü'de yer alan habere göre Kuzey Kore'nin yarattığı gerilimler, ABD'de Trump yönetiminin ekonomik ajandasını işletememesi, kasırga etkisiyle ABD'de etkilenen ekonomik faaliyet ve zayıf gelen ekonomik veriler FED üzerine yorum yapmayı zorlaştırıyor. Bir yandan, FED yöneticilerinin ‘güvercin' söylemleri artarken, diğer yandan milyarder hedge fon yöneticisi Julian Robertson gibi büyük fon yöneticileri Wall Street'te balon uyarısı yaparak, bankadan ‘şahin' politikalar bekledikleri yönünde mesajlar veriyor.

İYİMSERLİK DEVAM EDİYOR

ABD endeksleri tarihin en pahalı seviyelerine doğru tırmanıyor. Borsaların Kuzey Kore ve ABD geriliminin yarattığı risklere karşı da bağışıklık kazandığı görülüyor. Tüm bunlar da piyasalarda balon uyarılarını gündeme getiriyor. Özellikle büyük fonların bir balon' endişesi taşıdıkları biliniyor. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve gelmesi ile küresel borsalardaki yükseliş hız kazandı. Bu yükselişin temel nedenini ise Trump'ın ekonomik vaatleri ve ABD ekonomisinin ve global ekonominin eskisine göre daha fazla büyüyeceği beklentisiydi.
Ancak, Trump'ın güç kaybetmesine ve ekonomik ajandasının önemli bir kısmını gerçekleştiremeyecek olmasına rağmen piyasalarda iyimserlik her şeye rağmen sürüyor. FED politikaları belirsizken ve ABD'de ekonomik aktiviteye dair ciddi şüpheler varken bu iyimserliğin fazla bir rasyonalitesi olamayacağını belirten Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, “Bu gibi durumlar da balon endişesini her zaman doğurur ki bu seviyelerde olmasa daha yüksek seviyelerde de balon olabilir. Bilinen; piyasanın bir süre sonra ayağını gazdan çekmesi gerektiğidir” dedi. S&P 500'deki 12 aylık kazanç oranının yüzde 19.24 aylık kazanç oranının da yüzde 33 olduğuna dikkat çeken Erkan, “ABD'deki mevcut tüketici fiyatları artışı ile kıyaslandığında ortaya çok sevimsiz bir durum çıkıyor. Normal şartlar altında artık rallinin sona ermesi gereken noktalara yakın olmamız gerekiyor” diye konuştu.

TÜRK LİRASININ DAHA FAZLA DEĞERLENMESİ İSTENMİYOR

Türk Lirası'nın (TL) seyri konusunda görüşlerini aktaran Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, “Trump'ın önceye göre güç kaybetmesi, FED politikalarındaki belirsizlikler ve kasırga darbesinden etkilenen ekonomik aktivite ve verilerde de bunun etkilerinin görülecek olması dolar açısından aşağı yönlü risk oluşturuyor. Bu durum, ihracat büyümesinde sıkıntıya girilebileceğine yönelik ekonomi kurmaylarının görüşleri de TL'nin daha fazla değerlenmesine anti tez oluşturabilir” dedi.

Erkan, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz hafta Londra swap piyasasında TL faizdeki düşüş ile bankaların TCMB ve Londra piyasaları arasında açılan faiz makasında önemli miktarda arbitraj yaptığını gördük. Bireysel ve kurumsal talebin de döviz mevduat rakamlarında yükseliş getirmesi söz konusu olabilir, ki bu sefer yüksek ihtimalle dolar ucuz olduğu için bu dolar mevduat kaynaklı olacaktır.”

Sizde web sitenizi kaydedin. Dünya Devlerinin Arasında Sizde Yerinizi Alın

Email: [email protected]

© 2021 Doğalgaz Projesi Ankara - Her Hakkı Saklıdır. - Tanıtım ve Reklam Amaçlıdır. | SiteMaps